Vážení zákazníci. Objednávky přijaté po 4.7.2022 budou odeslány po 18.7.2022.

Proč jsou plasty škodlivé pro životní prostředí?

Proč jsou plasty škodlivé pro životní prostředí?

Plasty se bohužel nerozkládají jako například mrtvý strom v lese, který se následně stává základem života pro nespočet dalších živých tvorů.

Plastová láhev se rozkládá na mikroplasty, což trvá několik století, a je pro životní prostředí ještě škodlivější než neporušená plastová láhev, protože plastové částice jsou absorbovány živými tvory a narušují jejich metabolismus. V současné době výzkum předpokládá, že mikroplasty se nikdy zcela nerozpustí. Mikroplasty se také velmi obtížně vylučují, ukládají se v organismu a stoupají po potravní pyramidě. Mikroplasty se usazují i v lidském těle.

 

Jaké materiály používá TicToys jako alternativu k plastům?

 

1.Biologicky rozložitelné plasty

Biologicky rozložitelné plasty jsou plasty, které se za vhodných podmínek rozkládají. Mezi rozložitelnými a kompostovatelnými materiály nebo výrobky existuje rozdíl, který spočívá především v časovém faktoru. Zatímco rozložitelné plasty se rozkládají až po delší době a často pouze za optimálních podmínek (např. v průmyslové kompostárně), kompostovatelné plasty se rozkládají z 90 % do 90 dnů.

Příkladem takového plastu, který lze kompostovat třeba i v domácích podmínkách, jsou obaly na bázi kukuřičného škrobu. Nemusíte se bát, v suchu (např. doma ve skříni) se takový druh plastu nerozkládá, ale pokud ho dáte do půdy na zahradě, tak určitě ano. Při tomto procesu nevznikají žádné mikroplasty!

Příklad rozložitelného plastu:

Obal stavebnici Binabo - startovací sada (24 dílků). 

2. Bioplasty

Na rozdíl od rozložitelných plastů jsou bio plasty trvanlivé. Bio zde označuje rostlinný původ materiálu.

Místo ropy je tento materiál založený na tzv. biopolymerech, které lze získat z různých rostlinných surovin v závislosti na požadovaných vlastnostech. Jejich vlastnosti jsou shodné s vlastnostmi běžných plastů, proto je často nelze vizuálně ani hapticky odlišit.

Bioplasty se často skládají pouze z určitého podílu surovin rostlinného původu; určitý podíl petrochemických surovin se vždy přidává. Nicméně lze získat plasty i ze 100 % obnovitelných surovin.

Materiál, který používáme pro dílky stavebnice Binabo, je založen na biopolymerech z cukru a je vyztužen vlákny smrkového dřeva. Materiál je tedy vyroben ze 100 % obnovitelných surovin!

Příklad bioplastu:

Dílky stavebnice Binabo

Košík
Začněte psát název produktů, které chcete najít